8 клас









1.      Загальний план будови травної системи 

Травний канал починається ротовим отвором, за яким слідує порожнина рота, де їжа піддається механічній обробці й починається її хімічне перетворення під впливом секрету, що надходить зі слинних залоз. Потім ротова порожнина переходить у звужену частину травного тракту — глотку та стравохід, через які харчова грудка проводиться в шлунок. У шлунку їжа піддається подальшим хімічним перетворенням під впливом шлункового соку, виділень залоз шлунка. Шлунок переходить у тонку кишку — найбільш вузьку та довгу частину шлунково-кишкового тракту. У тонкому кишечнику відбувається істотне хімічне перетворення поживних речовин, тому що сюди надходить сік підшлункової залози, дуже багатий ферментами, виділяється кишковий сік залозистими клітинами кишечнику, а також виливається жовч, яка продукується печінкою. У тонкому кишечнику відбувається всмоктування поживних речовин. Тонка кишка переходить у більш широкий за просвітом відділ травного каналу — товсту кишку. Тут закінчується травлення й відбувається головним чином всмоктування води, мінеральних солей і формування калових мас. Травний канал закінчується заднім прохідним отвором, через який видаляються з організму неперетравлені частини їжі.
   Більшість органів травної системи має трубкоподібну форму і складається з трьох оболонок: зовнішньої — сполучнотканинної, у ній містяться судини й нервові волокна;середньої — м’язової, утвореної двома шарами гладеньких м’язів: у зовнішньому — розміщені вздовж каналу, а у внутрішньому — кільцеподібно. Почергове скорочення м’язової тканини двох шарів забезпечує пересування їжі вздовж травного каналу; внутрішньої — утвореної епітеліальною тканиною, яка містить багато залоз, що виділяють у порожнину каналу травні соки й слиз.
2.   Функції травної системи.
  • секреторна;
  • рухова;
  • всмоктувальна;
  • захисна;
  • видільна;
  • регуляторна.
Секреторна функція полягає в утворенні залозистими клітинами травних соків, які містять ферменти, що розщеплюють білки, жири, вуглеводи.
Рухова функція здійснюється мускулатурою травного каналу і забезпечує жування, ковтання, пересування їжі по травному каналу та виділення неперетравлених решток.
Всмоктування здійснюється слизовою оболонкою шлунка, тонкого й товстого кишечнику. Цей процес забезпечує надходження перетравлених органічних речовин, солей, вітамінів і води у внутрішнє середовище організму.
Видільна функція проявляється виділенням речовин із внутрішнього середовища в просвіт шлунково-кишкового тракту, який бере участь у підтримці кислотно-лужної та водно-сольової рівноваги.

Немає коментарів:

Дописати коментар